Appointments

Issue: 6-2021

Vice Admiral Biswajit Dasgupta assumed charge as the FOC-in-C, Eastern Naval Command (ENC), on December 1, 2021. He was commissioned into the Indian Navy in 1985 and is a specialist in Navigation and Direction. He has commanded four frontline ships including the missile corvettes INS Nishank, INS Karmuk, stealth frigate INS Tabar and the aircraft carrier INS Viraat. On promotion to the rank of Vice Admiral, he was appointed as the Controller Personnel Services at IHQ, Ministry of Defence (Navy) at New Delhi from June 2019 to June 2020. He was the Chief of Staff, Eastern Naval Command since June 2020 prior to being elevated as the Commander-in-Chief.

Vice Admiral Ajendra Bahadur Singh took over as the FOC-in-C, Western Naval Command (WNC). Earlier, Vice Admiral A.B. Singh served as the Flag Officer Commanding-in-Chief of the Eastern Naval Command. Commissioned into the Navy on July 1, 1983, Vice Admiral A.B. Singh is a specialist in Navigation and Direction. His operational commands have been of Veer (missile vessel), Vindhyagiri (frigate), Trishul (guided missile frigate) and Viraat (aircraft carrier). On promotion to Vice Admiral in 2015, he served as Deputy Commander-in-Chief, Strategic Forces Command, the Chief of Staff of WNC at Mumbai and later as Deputy Chief of Integrated Defence Staff (Operations & Training) at the Integrated Defence Staff, New Delhi.

Vice Admiral Sanjay Vatsayan assumed charge as Chief of Staff of the Eastern Naval Command, on December 16, 2021. He is a Gunnery & Missile systems specialist. On promotion to the Flag Rank in February 2018, he was appointed as the Assistant Chief of the Naval Staff (Policy and Plans) at IHQ MoD (Navy). He commanded the Eastern Fleet at Visakhapatnam from February 2020 to February 2021. He was Deputy Commandant and Chief Instructor of the National Defence Academy before assuming charge as the Chief of Staff, ENC, on promotion to the rank of Vice Admiral.

Vice Admiral M.A. Hampiholi took over Southern Naval Command (SNC), as its Flag Officer Commanding- in-Chief, on November 30, 2021. The Admiral was the Commandant of the Indian Naval Academy, Kannur, Kerala prior to taking over this appointment.

Vice Admiral Puneet K. Bahl took over as the Commandant, Indian Naval Academy, Ezhimala, on December 26, 2021. The Flag Officer was commissioned into the Indian Navy on July 1, 1984 and is an experienced Maritime Reconnaissance Pilot. On promotion to the rank of Vice Admiral on January 1, 2021, he took over as the Director General, Project Seabird.

Vice Admiral Tarun Sobti assumed charge as Director General, Project Seabird/ IHQ MoD (Navy), on December 24, 2021. He was Commanding Eastern Fleet prior assuming his present appointment. Commissioned into the Indian Navy on July 1, 1988, the Flag Officer is a Navigation and Direction specialist. He was the Naval Attach at the Embassy of India, Moscow and the Deputy Commandant and Chief Instructor at Indian Naval Academy, Ezhimala.

Director General V.S. Pathania, took over as Chief of Indian Coast Guard, on December 31, 2021. The Flag Officer is a qualified helicopter pilot. In his illustrious career spanning over 36 years, he has held several key appointments. He was elevated to the rank of Additional Director General in November 2019 and took over as Coast Guard Commander (Eastern Seaboard) at Visakhapatnam.

Rear Admiral Sameer Saxena took over as the Fleet Commander of the Western Fleet, on December 27, 2021, known as the ‘Sword Arm’ of the Indian Navy. He was commissioned into the Indian Navy on July 1, 1989 and is a Navigation and Direction specialist. On promotion to the Flag rank, he took over duties as Assistant Chief of Naval Staff (Policy and Plans) on February 5, 2020.

Rear Admiral Sanjay Bhalla took over the Command of the Eastern Fleet, on December 20, 2021. He was commissioned into the Indian Navy on January 1, 1989 and is a specialist in Communication and Electronic Warfare. Prior to assuming command of the Eastern Fleet, the Flag Officer was Assistant Chief of Personnel (Human Resource Development) at Integrated Headquarters (Navy), New Delhi.

Rear Admiral Sandeep Mehta assumed office as the Flag Officer Commanding Maharashtra Naval Area (FOMA) on December 16, 2021. He was commissioned on January 1, 1989, in the Executive branch of the Indian Navy. He was the Chief Instructor (Navy) at the Defence Services Staff College, Wellington prior to assuming his current assignment as Flag Officer Commanding Maharashtra Naval Area.

Rear Admiral Atul Anand assumed duties of Flag Officer Commanding Karnataka Naval Area (FOK), on December 20, 2021. He was commissioned on January 1, 1988 into the Executive branch of the Indian Navy. He was appointed Flag Officer Commanding Maharashtra Naval Area on February 22, 2021 prior to taking up his present assignment.